Dlaczego soczewki okularowe firmy Seiko?

Pacjenci i klienci naszego salonu oczekują coraz lepszych jakościowo produktów, zarówno w zakresie dobieranych opraw okularowych, jak i zastosowania najlepszych rozwiązań technologicznych soczewek okularowych. Te potrzeby związane są z ich wymaganiami wzrokowymi, stylem życia oraz rodzajem wykonywanej pracy. Aby sprostać tym oczekiwaniom współpracujemy z najlepszymi producentami zarówno opraw okularowych oraz soczewek okularowych.

Przeprowadziliśmy wywiad z p. Przemysławem Bolkiem, Dyrektorem Sprzedaży soczewek okularowych firmy SEIKO.
SEIKO jest symbolem precyzji i najwyższej jakości. Nie tworzymy nowych technologii w pogoni za innowacją, ale po to, by znacząco zmieniać widzenie i czynić życie łatwiejszym. Najwyższej jakości materiały, wyjątkowe konstrukcje i szeroka gama uszlachetnień są tworzone z absolutną precyzyjną i doskonałą estetyką, dla najbardziej wymagających, poszukujących wyjątkowości klientów. SEIKO to coś więcej niż marka, to nasze zobowiązanie.

1. Jakie soczewki polecają Państwo do korekcji dużych wad wzroku czyli wysokiej ametropii?

SEIKO INDI-SV jest soczewką jednoogniskową, wykonaną w technologii freeform, przeznaczoną do korygowania ametropii. Spełnia wymagania dotyczące jakości optycznej, estetyki oraz uwzględnia indywidualne preferencje użytkownika, a także preferowane odległości i obszary widzenia. Soczewki SEIKO INDI-SV dostępne są w trzech rodzajach konstrukcji, uzależnionych od stylu życia klientów i ich preferencji wzrokowych, dzięki temu zapewniają niezrównaną jakość i komfort widzenia. W rezultacie gwarantują najwyższej jakości odwzorowanie obrazu na całej powierzchni soczewki, minimalne dystorsje brzegowe oraz natychmiastową adaptację, nawet przy wysokich wartościach cylindrycznych i korekcji pryzmatycznej.

SEIKO A-ZONE to jednoogniskowa soczewka wykonana w technologii freeform o podwójnie asferycznej konstrukcji strefowej. Produkt idealny dla osób ceniących sobie doskonałą jakość widzenia i walory estetyczne, bez względu na posiadane wartości korekcyjne. Soczewka A-ZONE podzielona jest na dwie strefy: wewnętrzną strefę komfortu i zewnętrzną strefę estetyczną. Strefa zapewniająca komfort odpowiada za optymalną jakość obrazu, natomiast strefa estetyczna zapewnia możliwie najmniejszą grubość soczewki. Jest to produkt idealny przy wysokich wartościach korekcyjnych zarówno sferycznych, jak i cylindrycznych.

2. Jakie właściwości posiadają uszlachetnienia na soczewkach firmy SEIKO?

SEIKO oferuje aż cztery różne powłoki antyrefleksyjne. Są to zarówno powłoki zabezpieczające powierzchnię soczewek oraz ich ochronę przed zarysowaniami, jak i powłoki wpływające na komfort widzenia i zdrowie oczu klienta noszącego okulary.

Jedną z powłok antyrefleksyjnych jest tak zwana powłoka SEIKO SuperResistantCoat (SRC) – jest to produkt stworzony w oparciu o najnowsze technologie, stanowiący gwarancję jakości, oferujący najwyższy poziom zabezpieczenia powierzchni soczewek oraz zwiększający ich trwałość. Powłoka jest hydro- i oleofobowa, co oznacza, że jest odporna na działanie wody i tłuszczu. Jest także antystatyczna, dzięki czemu na jej powierzchni nie osadza się kurz.

We współczesnym cyfrowym świecie coraz więcej osób skarży się na zmęczenie wzroku, suchość oczu, niewyraźne widzenie oraz bóle karku i ramion. Przyczyną tych problemów jest między innymi wielogodzinna praca z ekranami urządzeń cyfrowych, emitujących wysokoenergetyczne światło niebieskie. Jednym z rozwiązań powyższego problemu jest powłoka SEIKO SuperResistantBlue (SRB), przynosząca znaczną ulgę osobom korzystającym z tabletów, laptopów, smartfonów oraz wyświetlaczy LCD i LED, zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym, ponieważ redukuje ona ilość wysokoenergetycznego światła niebieskiego emitowanego przez ekrany i wyświetlacze. Poprawia kontrast widzenia i ogranicza efekt olśnienia. Powłoka ta również jest hydrofobowa, oleofobowa i antystatyczna, co oznacza dodatkową ochronę przed zarysowaniem i zabrudzeniem.

Wraz z rozwojem nowych technologii zmieniają się również nasze potrzeby wzrokowe. Reflektory ksenonowe i LED zapewniające lepszą widoczność na drodze, emitują również bardziej intensywne światło, które wiele osób odbiera jako jaśniejsze i bardziej oślepiające. Powłoka SEIKO RoadClearCoat (RCC) została opracowana specjalnie z myślą o tych niedogodnościach. Zapewnia ona wyraźne i bezpieczne widzenie, eliminując odbicia światła pochodzące od pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka, mokrych powierzchni czy innych źródeł światła. Dodatkowo posiada właściwości hydro- i oleofobowe oraz antystatyczne, stąd jej zwiększona odporność na zarysowania oraz zabrudzenia.

3. Czy istnieje możliwość zamówienia soczewek okularowych wraz z polaryzacją do opraw tzw. „na żyłkę” lub patent?

Tak, istnieje możliwość zamówienia takich soczewek – są to soczewki SEIKO PolarThin. Tradycyjne okulary przeciwsłoneczne chronią oczy tylko przed bezpośrednim działaniem szkodliwego promieniowania UV, nie zapobiegają jednak oślepiającym odbiciom i refleksom. SEIKO PolarThin to soczewki polaryzacyjne najnowszej generacji. Dzięki unikalnemu procesowi produkcji, opracowanemu w laboratoriach SEIKO, są cienkie, lekkie i łączą w sobie zalety najwyższej jakości soczewek polaryzacyjnych oraz atrakcyjny wygląd soczewek SEIKO. Innowacyjna metoda produkcji umożliwia stosowanie ich do każdego rodzaju opraw, także „na żyłkę” lub „patent”. SEIKO PolarThin to soczewki idealne dla osób aktywnych, spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu – na przykład nad wodą, czy w górach. Poprzez redukcję refleksów i odbić światła od powierzchni, zapewniają lepszą widoczność i większe bezpieczeństwo, poprawiają także kontrast i nasycenie kolorów oraz chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV.

4. Czy dla Pacjenta z wysoką ametropią istnieje możliwość wykonania soczewek okularowych do opraw z dużą krzywizną bazową (oprawy sportowe)?

Sportowe oprawy okularowe o wysokiej krzywiźnie bazowej, często stanowią nie lada wyzwanie dla doboru odpowiednich soczewek. Odpowiedzią na te potrzeby jest linia soczewek SEIKO CURVED. Innowacyjna technologia w połączeniu z nowoczesną konstrukcją soczewek jednoogniskowych oraz progresywnych, gwarantują idealne odwzorowanie obrazu i wyraźne widzenie – nawet w peryferyjnych obszarach okularów sportowych o wysokiej krzywiźnie i dla wysokich wartości korekcji od -5.00 do +7.5 D oraz 4.0 D cylindrycznych. Jest to możliwe, dzięki technologii High Curved (HCT) firmy SEIKO, która optymalizuje panoramiczną, asymetryczno-asferyczną konstrukcję soczewki, wykorzystując parametry indywidualne użytkownika. Sprawia ona, że zarówno soczewka jednoogniskowa SEIKO CURVED, jak i soczewka progresywna SEIKO CURVED X, zachwycają niesamowitą ostrością i wyrazistością obrazu, zapewniając tym samym perfekcyjnie naturalne widzenie podczas aktywności sportowej oraz rekreacji.

5. Jakie soczewki firmy SEIKO polecają Państwo dla kierowców, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy samochodem?

Około 65% osób kierujących samochodami po zmroku czuje się niepewnie za kierownicą. Jest to spowodowane różnicą pomiędzy zdolnością widzenia w ciemności i przy dziennym świetle. Spadek jakości odwzorowania barw po zmroku zmusza oczy do maksymalnego wysiłku. Dodatkowo nasze oczy są bardziej podatne na olśnienie, gdyż jeszcze większa ilość światła dociera do oka przez rozszerzoną źrenicę. SEIKO DRIVE to idealne soczewki jednoogniskowe w pełni dostosowane do potrzeb kierowców. Zapewniają lepszą ostrość widzenia w dali, eliminują rozmycie obrazu na obrzeżach soczewki oraz gwarantują dobrą jakość widzenia we wszystkich kierunkach. Natomiast SEIKO DRIVE X to soczewki progresywne zapewniające lepszą ostrość widzenia w dali, szersze pole widzenia w obszarze pośrednim oraz możliwość wyraźnego widzenia wszystkich wskaźników znajdujących się na desce rozdzielczej samochodu. W połączeniu z powłoką SEIKO RoadClearCoat (RCC) obie soczewki stanowią idealne rozwiązanie dla osób prowadzących auto.

6. Czym charakteryzują się soczewki podwójnie asferyczne i przy jakich wadach wzroku są one polecane?

Soczewki podwójnie asferyczne firmy SEIKO wykonuje się w technologii freeform. Zapewniają one naturalną percepcję obrazu we wszystkich kierunkach oraz nieograniczone i komfortowe pole widzenia. Soczewki te minimalizują aberracje sferyczne i cylindryczne na całej powierzchni soczewki, stanowią więc idealne rozwiązanie dla osób noszących soczewki okularowe o wartościach torycznych lub też dla użytkowników soczewek kontaktowych, którzy są przyzwyczajeni do szerokiego i naturalnego pola widzenia oraz najlepszej jakości obrazu. W konwencjonalnych soczewkach asferycznych o wysokich wartościach cylindrycznych, nieskorygowane aberracje pomiędzy głównymi przekrojami soczewki w istotny sposób ograniczają jakość widzenia. Dzięki konstrukcji podwójnie asferycznej, soczewki SEIKO AZ minimalizują zniekształcenia w obszarach poza osiowych oraz zapewniają wyraźny i naturalnie wyglądający obraz na całej powierzchni soczewki. Sferyczna część centralna ułatwia adaptację i zapewnia optymalną jakość widzenia. Soczewki SEIKO AZ charakteryzują się wysokim komfortem noszenia, dzięki swojej lekkości. Idealnie nadają się do opraw typu „patent” ze względu na wysoką estetykę.

7. Jakie soczewki polecają Państwo osobom, które wiele godzin spędzają przed monitorem komputera?

SEIKO COMPUTER Xtra to soczewki przeznaczone dla osób, które spędzają wiele godzin dziennie przy komputerze, w odległości od 30 cm do 2 m. Klienci codziennie przenoszą wzrok nawet 30 000 razy patrząc na ekran komputera, klawiaturę i dokumenty. Soczewki SEIKO COMPUTER Xtra ograniczają do minimum wysiłek akomodacyjny, a także niwelują napięcie mięśni ramion i karku oraz uczucie zmęczenia i pieczenia oczu. Soczewki te stanowią idealne połączenie z powłoką SEIKO SuperResistantBlue (SRB), która redukuje ilość wysokoenergetycznego światła niebieskiego emitowanego przez ekrany i wyświetlacze.

8. Jakie soczewki poleca firma SEIKO dla osób z osłabioną zdolnością akomodacji?

Pierwsze objawy osłabienia zdolności akomodacji występują zwykle w wieku 30-40 lat. Idealnym rozwiązaniem dla takich osób są soczewki SEIKO EXTENSIVE VISION. Konstrukcja soczewki posiada zintegrowaną funkcję wsparcia akomodacji w obszarze widzenia bliży i dystansach pośrednich. Potrzeby wzrokowe użytkowników są coraz większe, ponieważ intensywnie korzystają ze smartfonów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych. Soczewki SEIKO EXTENSIVE VISION pozwalają ograniczyć oznaki zmęczenia oczu w postaci pieczenia i ich zaczerwienienia. Takie objawy często występują pod koniec dnia u użytkowników konwencjonalnych soczewek jednoogniskowych, kiedy dochodzi o zmęczenia wzroku w wyniku długotrwałego czytania i pracy przy komputerze. Soczewki te są produkowane przy użyciu najnowszej technologii freeform. To jednoogniskowe soczewki o asymetrycznej konstrukcji z wewnętrzną powierzchnią asferyczną, zapewniającą odpowiednie wsparcie akomodacji (w dwóch typach A +0,75D i B +1,00D). Specjalna technologia produkcji ułatwia klientom kolejną zmianę soczewek w przyszłości z dotychczasowej konstrukcji wspierającej akomodację na w pełni progresywne soczewki SEIKO z wewnętrzną progresją.

9. Jakie soczewki progresywne polecają Państwo pacjentom, którzy pierwszy raz decydują się na użytkowanie okularów progresywnych?

Klientom, którzy decydują się na pierwszą parę okularów progresywnych, można polecić soczewki progresywne najwyższej klasy SEIKO EMBLEM XtraWide, zapewniające pola widzenia większe o ponad 40%. Niezwykle szerokie obszary bliży i dali, jak również płynne przejście pomiędzy strefami zapewniają całkowicie naturalne wrażenia wzrokowe, także podczas wykonywania dynamicznych ruchów. Soczewki te zapewniają bardzo szybką adaptację, dzięki czterem elementom konstrukcji, dla idealnych stref widzenia. Konstrukcja CS (Clear-Smooth) zwiększa ostrość widzenia dali, natomiast konstrukcja CCCS (Concave-Convex-Combination-Slim-Design) gwarantuje niezwykłą estetykę soczewek. Dodatkowo soczewki posiadają zaawansowaną konstrukcję asferyczną, która optymalizuje niepożądane astygmatyzmy powierzchniowe i dostosowuje je pod kątem korekcji cylindrycznej. W oparciu o parametry korekcji, Technologia Optymalnego Insetu SEIKO (Best-Inset-Design) oblicza idealną pozycję strefy progresji oraz obszaru bliży. Zapewnia to całkowicie naturalne widzenie w bliży oraz duży komfort widzenia na odległości pośrednie. Przejście do strefy progresji zostało udoskonalone na tak wysokim poziomie, że niemal całkowicie został wyeliminowany efekt pływania obrazu.

10. Jakie soczewki progresywne SEIKO polecają Państwo pacjentom poszukującym ekonomicznych rozwiązań?

Takim osobom rekomendujemy soczewki z linii STARVISION SENSO. To ekonomiczna soczewka progresywna o zbalansowanej konstrukcji progresji wewnętrznej, dostępna w trzech długościach strefy progresji 11, 13 i 15 – dla optymalnego doboru zgodnie ze stylem życia i potrzebami wzrokowymi klienta.

11. Czy istnieje możliwość wykonania soczewek progresywnych dla pacjentów z wysokim astygmatyzmem? Jeśli tak, to jakie soczewki progresywne Państwo polecają?

Rozwiązaniem idealnym dla klientów z wysoką wartością korekcji astygmatyzmu są indywidualne soczewki progresywne, produkty „szyte na miarę” w zależności od parametrów użytkownika okularów korekcyjnych. Dwoma produktami o bardzo wysokim poziomie indywidualizacji są soczewki SEIKO PRIME Xceed i oraz SEIKO SUPERIOR Xcel.
SEIKO PRIME Xceed to soczewki opracowane dla użytkowników korekcji okularowej, u których indywidualne pomiary ustawienia oprawy i soczewki przed okiem nie mieszczą się w standardowych parametrach. Nowoczesne technologie, oparte na opatentowanej konstrukcji zapewniają doskonałą estetykę i właściwości korekcyjne nawet w konieczności zastosowania wysokiej korekcji cylindrycznej lub pryzmatycznej.
Elementami konstrukcji soczewki SEIKO SUPERIOR Xcel są między innymi zmienne ustawienie obszaru asferycznego oraz zaawansowana konstrukcja asferyczna. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie astygmatyzmu i zniekształceń związanych z konstrukcją progresywno-asferyczną oraz uzyskanie bardzo szerokiej strefy widzenia w dali, przystosowanej szczególnie pod kątem korekcji astygmatyzmu.
Klient ma do wyboru trzy typy konstrukcji, dla dowolnego stylu życia: Typ A – głównie do noszenia na zewnątrz i maksymalnego komfortu widzenia na dalekie odległości, Typ B – zrównoważoną konstrukcję do codziennego użytku oraz Typ C – konstrukcję idealną do precyzyjnego widzenia w bliży – w pomieszczeniach i widzenia na małe odległości.

12. Czy istnieje możliwość wykonania soczewek progresywnych z fotochromem?

TAK.

13. Nasi pacjenci pytają o soczewki okularowe odporne i wytrzymałe na uderzenia. Jaki materiał charakteryzuje się takimi właściwościami?

Materiałem o dużej wytrzymałości jest Tribrid. Soczewki okularowe wykonane z tego materiału są lekkie, cienkie i jednocześnie aż pięć razy bardziej odporne na uszkodzenia niż podobne soczewki wykonane z materiałów o wysokim indeksie.

14. Po prostu najlepsze, czyli jakie szkła progresywne są Państwa produktem flagowym?

Kiedy pada pytanie o najlepsze soczewki progresywne firmy SEIKO odpowiedź jest tylko jedna: SEIKO PRIME Xceed.
Idealnie dobrane nowoczesne technologie, oparte o kilka opatentowanych konstrukcji z uwzględnieniem indywidualnych parametrów klienta, zapewniają wykonanie bardzo estetycznych soczewek okularowych o doskonałych właściwościach optycznych i korekcyjnych, nawet jeżeli konieczne jest zastosowanie cylindrów lub pryzmatów, bez względu na wartość addycji oraz różnowzroczność. Soczewki z serii SEIKO PRIME Xceed oferują większą precyzję i jakość widzenia, lepsze właściwości użytkowe i konstrukcję, co jest istotne dla osób o wyższych wymaganiach, w szczególności posiadających różne wartości korekcyjne dla prawego i lewego oka.
Największym wyzwaniem dla soczewek progresywnych jest nieregularna krzywizna rogówki, określana jako astygmatyzm. Astygmatyzm w połączeniu ze szczególnymi właściwościami soczewek progresywnych może prowadzić do zniekształceń obrazu w obszarach peryferyjnych soczewki oraz ograniczenia widzenia w bliży, nawet w nowoczesnych soczewkach progresywnych.
SEIKO PRIME Xceed wykorzystuje dodatkową technologię konstrukcji asferycznej AAC, która zapobiega zniekształceniom obrazu w obszarach peryferyjnych soczewki i problemom z widzeniem bliży. Oznacza to lepsze widzenie z bliska, mniejsze zmęczenie oczu i bezkompromisową jakość obrazu.