Jak wybrać okulary dla dziecka?

Badania pokazują, że co piąte dziecko ma wadę wzroku i potrzebuje okularów.

Jak je zatem odpowiednio dobrać?

Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu oprawek i soczewek okularowych?

Okulary przede wszystkim powinny skorygować wadę wzroku dziecka. Muszą jednak poradzić sobie w czasie aktywności i zabaw z innymi dziećmi, w czasie uprawiania sportu czy w czasie nieuwagi naszej pociechy. Okulary dla dzieci powinny być lekkie i elastyczne, bezpieczne i wytrzymałe. Zwróć uwagę na materiał z którego są wykonane. Wybieraj oprawy z odpowiednio elastycznego tworzywa sztucznego np.: Siliflex w oprawkach dziecięcych NanoVista.

Rozmiar oprawek zależy od wielkości głowy i twarzy Twojego dziecka. Oprawki powinny być na tyle duże, by uniknąć sytuacji, kiedy dziecko będzie patrzeć ponad oprawką a nie przez szkła. Nie przesadźmy jednak z ich wielkością- dolna krawędź nie powinna opierać się o policzki dziecka. Dobry Optyk pomoże dobrać dla Twojego dziecka odpowiedni rozmiar. Ważne jest też, by okulary dobrze trzymały się na nosie i by wygodnie na nim „siedziały”. Powierzchnia styku mostka opraw z nasadą nosa dziecka powinna być jak największa by lepiej rozłożyć ciężar okularów na drobnej, często jeszcze płaskiej nasadzie nosa dziecka. Zauszniki w okularach można odpowiednio wymodelować podnosząc stabilność oprawy na twarzy dziecka ograniczając tym samym jej zsuwanie się. Oczywiście czynność tą tj. wymodelowanie należy systematycznie korygować u Optyka a zwłaszcza wtedy, gdy zauważymy, że w trakcie użytkowania okulary zaczynają zsuwać się dziecku z noska.

Jeżeli obawiasz się czy Twoje dziecko będzie chciało nosić okulary pozwól mu samemu dokonać ich wyboru albo dokonajcie wyboru wspólnie. Zdanie dziecka jest bardzo ważne gdyż okulary, które będą mu się podobać będzie zakładać chętnie, bez nacisków czy namawiania z naszej strony. Pochwal wygląd i kolor okularów które wybrał. Zbuduj pozytywne nastawienie do jego nowych okularów. W końcu okulary ułatwią mu poprawne widzenie ale będą też stanowić atrakcyjny dodatek. Podczas wybierania oprawek bardzo ważna jest opinia optyka o wybieranym przez dziecko modelu. Nie do każdej oprawy okularowej „pasują” każde moce szkieł. W zależności od mocy soczewek, ich charakteru i funkcji jaką mają spełniać musi być dopasowana odpowiednia oprawa.

Przy wyborze soczewek okularowych trzeba pamiętać o bezpieczeństwie podczas ich użytkowania. Nie poleca się dla dzieci soczewek szklanych, gdyż mogą one trwale uszkodzić wzrok w przypadku ich rozbicia czy wystąpienia uszkodzeń mechanicznych. Zalecane są soczewki plastikowe, które będą lżejsze ale przede wszystkim bardziej bezpieczne w przypadku ich uszkodzenia. Można rozważyć zakup soczewek wykonanych z poliwęglanu lub Trivex’u. Oba materiały cechują się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkową ich zaletą jest mniejsza waga – w porównaniu z soczewkami plastikowymi. W obecnych czasach dzieci dużo czasu spędzają przed telewizorem, komputerem czy smartfonem, dlatego warto rozważyć możliwość uszlachetnienia soczewek powłoką antyrefleksyjną, która stanowi dodatkową ochronę dla oczu dziecka. Antyrefleks wyeliminuje odblaski – odbicia światła od powierzchni soczewek- dzięki temu wzrok dziecka będzie mniej się męczyć.