Godziny otwarcia:   pon.-sob. 10:00 - 21:00, niedz. 10:00 - 18:00

Tel.   509 314 196

Kontakt

Kontakt

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kim jest optometrysta?

Często zdarza się, że pojęcia opisujące specjalistów ochrony wzroku są mylone. Nie wiemy do kogo zwrócić się z wygiętymi okularami, czerwonym lub piekącym okiem, zamazanym widzeniem albo uciekającym oczkiem dziecka. Czym w takim razie różnią się zadania optyka, ortoptysty, optometrysty i okulisty?

Optyk – specjalista, który na podstawie recepty okularowej pomoże dobrać odpowiednią oprawę i soczewki okularowe, a następnie wykona okulary szlifując soczewki i wprawiając je do oprawki. Optyk zadba również o dobry stan okularów czyszcząc je, dokręcając wszystkie śrubki lub wymieniając noski.

Ortoptysta – terapeuta wzrokowy zajmujący się ortoptyczną terapią zezów i niedowidzenia. Prowadzi również diagnostykę tych zaburzeń. Ortoptyści często pracują z okulistami strabologami (lekarzami zajmującymi się zezem) w przyszpitalnych klinikach.

Optometrysta – Specjalista zajmujący się doborem korekcji okularowej oraz dopasowaniem soczewek kontaktowych. Diagnozuje zaburzenia wzrokowe i prowadzi optometryczną terapię tych zaburzeń. Jeżeli chcemy zbadać wzrok pod kątem doboru odpowiedniej korekcji albo czujemy dolegliwości wzrokowe (i nie tylko!) na przykład podczas pracy przy komputerze lub przy prowadzeniu auta powinniśmy odwiedzić optometrystę.

Okulista – lekarz zajmujący się stanem zdrowia tkanek budujących narząd wzroku. Zajmuje się diagnozą i leczeniem farmakologicznym lub chirurgicznym chorób oczu. Niektórzy lekarze dobierają korekcję okularową. Jeśli, więc niepokoi nas zaczerwienione oko, lub coś dostało się nam na powierzchnię oka powinniśmy skontaktować się z okulistą.

Rozwijając kwestię optometrysty. Jest to osoba, która podczas badania sprawdzi nie tylko refrakcję (wadę wzroku) ale również takie parametry jak akomodacja czy widzenie obuoczne.

Często dolegliwości, z którymi zmaga się pacjent nie wynikają z konieczności zmiany korekcji, a na przykład z nieprawidłowo działającej akomodacji lub ze złego ustawienia oczu. Co więcej zdarza się, że nieprawidłowa, np. zbyt wysoka korekcja, również powoduje przykre dolegliwości. Dzieje się tak nierzadko, szczególnie w przypadku młodych osób. Dlatego tak ważne jest zbadanie układu wzrokowego całościowo i sprawdzenie wszystkich funkcji wzrokowych. Często z tego właśnie powodu badanie optometryczne trwa od pół godziny do godziny. Myślę jednak, że warto poświęcić ten czas!

Optometrysta to również osoba, która zajmuje się diagnozą problemu wzrokowego i rehabilitacją/terapią wzrokową. Takiej terapii mogą podlegać procesy wzrokowe z różnych dziedzin: dysfunkcje akomodacji, ruchów oczu, nieprawidłowości widzenia obuocznego, a także kwestie związane z percepcją wzrokową.

Optometrycznej terapii wzrokowej podejmują się często i dzieci i dorośli. Są to osoby, które zmagają się z różnymi problemami od mniej skomplikowanych kwestii związanych z akomodacją i ruchami oczu, które często pojawiają się u osób dużo pracujących z bliska, po bardziej zaawansowane jak zez, tłumienie międzyoczne, ekscentryczna fiksacja, czy nawet problemy wzrokowe po udarze.

W Polsce zawód optometrysty nie jest regulowany. By mieć pewność, że osoba w gabinecie jest wykształconym optometrystą warto zwrócić uwagę czy posiada numer optometrysty nadawany przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki na podstawie dyplomu ukończenia studiów na kierunku Optometria. Każdy specjalista ochrony wzroku zajmuje się pewnym tylko aspektem tej dziedziny. Powinniśmy wiedzieć, że w wielu, a być może nawet w większości przypadków niezastąpiona jest współpraca pomiędzy optykiem, ortoptystą, optometrystą i okulistą. Bardzo istotne jest to, by zarówno specjaliści jak i pacjenci uczyli się z tej współpracy korzystać!

Rozalia Żak

Optometrysta Salonu Brilliant Optyk

Dlaczego soczewki okularowe firmy Seiko?

Pacjenci i klienci naszego salonu oczekują coraz lepszych jakościowo produktów, zarówno w zakresie dobieranych opraw okularowych, jak i zastosowania najlepszych rozwiązań technologicznych soczewek okularowych. Te potrzeby związane są z ich wymaganiami wzrokowymi, stylem życia oraz rodzajem wykonywanej pracy. Aby sprostać tym oczekiwaniom współpracujemy z najlepszymi producentami zarówno opraw okularowych oraz soczewek okularowych.

Przeprowadziliśmy wywiad z p. Przemysławem Bolkiem, Dyrektorem Sprzedaży soczewek okularowych firmy SEIKO.

Dobór oprawek okularowych a światło i kolor

Na zewnątrz zimowa szarość, niskie temperatury. Wielu z nas z utęsknieniem wyczekuje nadejścia wiosny, a wraz z nią ożywienia kolorami wszystkiego dookoła . Im bliżej upragnionej pory roku tym dni stają się dłuższe, dzięki czemu możemy cieszyć się światłem dziennym większą ilość godzin , a więc widzieć wszystko w naturalnych barwach.

Zastanawialiście się kiedyś co sprawia, że widzimy kolory i ich odcienie? Wszystko sprowadza się do istotnej roli światła i skomplikowanego, ale jakże fascynującego organu, jakim jest ludzkie oko. Wszystko zaczyna się od światła. Światło bierze udział w każdym wrażeniu wzrokowym. Zastanówmy się więc czym właściwie jest światło. Światłem w znaczeniu potocznym nazywamy widzialną część promieniowania elektromagnetycznego, czyli promieniowania widzialnego obieranego przez siatkówkę ludzkiego oka.

Najnowszej generacji soczewki progresywne PRIME firmy SEIKO

Najnowszej generacji soczewki progresywne PRIME firmy SEIKO Optical dostępne w salonie Brilliant.

SOCZEWKI PROGRESYWNE to najbardziej nowoczesny rodzaj soczewek okularowych, umożliwiających komfortowe, wyraźne i płynne widzenie we wszystkich odległościach. Soczewki progresywne korygują naturalnie występujące wraz z wiekiem problemy z widzeniem.

Najważniejsze ich zalety to:
- wszystkie potrzebne korekcje w jednej parze okularów;
- ostre widzenie obiektów zarówno z bliska jak i z daleka oraz odległości pośrednich;
- atrakcyjny i estetyczny wygląd.

Jak wybrać okulary dla dziecka?

Badania pokazują, że co piąte dziecko ma wadę wzroku i potrzebuje okularów.

Jak je zatem odpowiednio dobrać?

Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu oprawek i soczewek okularowych?

Okulary przede wszystkim powinny skorygować wadę wzroku dziecka. Muszą jednak poradzić sobie w czasie aktywności i zabaw z innymi dziećmi, w czasie uprawiania sportu czy w czasie nieuwagi naszej pociechy. Okulary dla dzieci powinny być lekkie i elastyczne, bezpieczne i wytrzymałe. Zwróć uwagę na materiał z którego są wykonane. Wybieraj oprawy z odpowiednio elastycznego tworzywa sztucznego np.: Siliflex w oprawkach dziecięcych NanoVista.

Gdzie kupić nowe okulary

Kierowanie się niższą ceną, może nie wyjść naszym oczom na zdrowie.

Pierwsze kroki – do lekarza lub optometrysty

Jeśli zauważysz u siebie pogorszenie wzroku, które może wymagać korekcji okularami, pamiętaj, żeby najpierw wybrać się do lekarza lub optometrysty! Gorsze widzenie nie zawsze jest powodowane tylko samą wadą wzroku, często jest objawem innych, poważniejszych chorób. Poza badaniem wzroku okulista lub optometrysta dokładnie wypyta Cię o wszelkie zmiany w Twoim zdrowiu, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, by wyeliminować te choroby. Mogą być one związane z hormonami, metabolizmem lub układem nerwowym. Wizyta u specjalisty tylko z pozoru jest jedynie „odczytywaniem” liczb i liter umieszczonych na dużej tablicy. Specjalista nie tylko określi poziom Twojego ewentualnego upośledzenia wzroku, ale także uspokoi Twoje obawy w stosunku do ogólnego stanu zdrowia. Profesjonalne salony optyczne często zatrudniają okulistów lub optometrystów, by mogli oni na miejscu zbadać klienta i określić stopień jego wady wzroku oraz wykluczyć inne choroby.

Subskrybuj to źródło RSS

Nasza lokalizacja

world-map

Salon Brilliant Optyk znajduje się w Poznaniu na Ratajach w pobliżu Rondo Starołęka.